مرکز پایان نامه - پروژ های دانشجویی ...

درباره من
ذکر ایام هفته
شنبه یارب العالمین
یکشنبه یاذالجلال والاکرام
دوشنبه یاقاضی الحاجات
سه شنبه یاارحم الراحمین
چهارشنبه یاحی یاقیوم
پنج شنبه لااله الاالله الملک الحق المبین
جمعه اللهم صل علی محمدوال محمدوعجل فرجهم
هر ذکر در هر روز صد مرتبه

موضوعات
نويسنده :بهزاد
تاريخ: شنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۹ ساعت: 15:56

aminnezarat@gmail.com 

چکيده:

با رسميت يافتن تجارت الکترونيکي در جهان، بيش از هرچيز توجه به جنبه هاي حقوقي اين نوع تجارت و قانونمند کردن آن احساس نياز مي شود[4]. يکي از مهمترين مباحث حقوقي که در اين نوع (روش) از تجارت بسيار مورد توجه مي باشد انعقاد قراردادهاي الکترونيکي است که خود شامل اجزاء مختلفي مي باشد که از آن جمله: بازاريابي الکترونيکي، تشکيل يک قرارداد، امضاي الکترونيکي قرارداد، پرداخت الکترونيکي وجه کالا يا خدمات، ارسال الکترونيکي يا غيرالکترونيکي موضوع مورد معامله و در نهايت موضوع حمايت از حقوق مصرف کننده مي باشد.

هر يک از اين موارد خود مي تواند داراي جنبه هاي متعددي باشد و تحليل و بررسي هاي گسترده اي را مي طلبد. با توجه به اينکه در اين مقاله سعي داريم که مشکلات حقوقي روال پرداخت در قراردادهاي الکترونيکي را مورد بررسي قرار دهيم، ابتدا به صورت اجمالي و مختصر بايستي با محدوديتهاي و

 

شرايط حقوقي حاکم برقراردادهاي الکترونيکي و امضاي الکترونيکي آشنا شديم، سپس به بررسي و تحليل پرداختهاي

الکترونيکي و انواع آن پرداخته و با بررسي مقررات موجود در اين زمينه و تحليل آن بحث را به پايان مي رسانيم.

1-     مقدمه

رشد و گسترش تجارت الکترونيکي با طرح مسائل حقوقي متعددي از جمله قواعد حاکم بر قراردادهاي الکترونيکي، امضاي ديجيتال، پرداختهاي الکترونيکي، دلايل الکترونيکي، حقوق مالکيت فکري و.. همراه بوده است. بدين جهت با ظهور بيش از پيش اين شيوه از تجارت ابعاد مختلفي از آن مورد توجه جوامع اهل فن قرار گرفت، متخصصان فناوري اطلاعات و ارتباطات به مباحث مربوط به زير ساخت و روساختهاي آن و ابزارهايي مورد استفاده در آن پرداختند، حقوقدانان نيز با بررسي و تحليل جنبه هاي حقوقي اين نوع از تجارت با مقايسه آن با روشهاي قديمي يا با ايجاد و تدوين قوانين جديد سعي در تسهيل آن نمودند. تجار نيز سعي کردند با استفاده از زيرساختهاي بوجود آمده استفاده بيشتري از بستر موجود ببرند و يا دست به ابتکارات جديدي بزنند. به دليل ارتباط هر يک از موضوعات مطرح شده با بحث مقاله به ناچار به صورت اجمالي و در حد اشاره به هر يک از جنبه هاي آن اشاراتي خواهيم داشت و پس از آن به بررسي مشکلات و مسايل حقوقي پيش روي شرکتهاي واسط پرداخت الکترونيکي مي پردازيم.

موضوع: مقالات ,
نويسنده :بهزاد
تاريخ: شنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۹ ساعت: 15:50

چكيده

يكي از مبادي ورود دولتها در گذشته، نحوه پوشش افراد جامعه بود. اين دخالت گاه برخاسته از اقتدار‌گرايي دولت و گاه ناشي از تفكر ديني بوده است. در ايران حكومت پهلوي با دو مصوبه و يك فرمان، دخالت در نحوه‌ پوشش مردم را بنيان گذاشت. اساسنامه لباس رسمي مأموران كشوري و قانون متحدالشكل نمودن البسه اتباع ايران كه هر دو در سال 1307 شمسي به تصويب رسيد، به ترتيب وضعيت پوشش مأموران رسمي دولت و اتباع ذكور ايران را مورد توجه قرار داد. همچنين فرمان كشف حجاب در سال 1314 سعي در زدودن حجاب زنان ايران و همراه نمودن آنان با ظواهر تمدن اروپايي داشت.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي، قانونگذار با سه مصوبه پوشش افراد جامعه را مورد توجه قرار داد. قانون تعزيرات سال 1362، قانون نحوه رسيدگي به تخلفات و مجازات فروشندگان لباسهايي كه استفاده از آنها در ملأ عام خلاف شرع است يا عفت عمومي را جريحه‌دار مي‌كند مصوب 1365، دو مصوبه‌اي است كه گفتمان كيفري در اين زمينه را برگزيد و متعاقباً تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامي مصوب 1375 با حذف مجازات حبس از ماده 102 و تبديل آن به جريمه، به تخفيف صبغه كيفري بدحجابي روي آورد.

در نقد و بررسي گفتمان كيفري قانونگذار ايران در ارتباط با پوشش مردم بايد گفت دخالت حكومت، و نظارت و كنترل در اين حوزه في نفسه پسنديده است؛ اما بايد با توجه به ارزش و كرامت والاي انسان صورت گيرد و به موازات آن، ارتقاي زمينه‌هاي فرهنگي در جهت پذيرش قانون و انطباق آن با قواعد رفتاري مورد توجه قرار گيرد. اجراي قانون پس از تصويب آن، ضمن اعـتبار بخشيدن به مفاد آن، احترام عموم به بايدها و نبايدهاي مندرج در قانون را به دنبال خواهد داشت.


نويسنده :بهزاد
تاريخ: شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ ساعت: 11:54

نقش سرمايه اجتماعی در توسعه
چكيده
سرمايه اجتماعي (Social Capital) از مفاهيم نويني است كه امروزه در بررسيهاي اقتصادي و اجتماعي جوامع مدرن مطرح شده است. طرح اين رويكرد در بسياري ازمباحث توسعه اقتصادي، نشاندهنده اهميت نقش ساختارها و روابط اجتماعي ميان افراد (سرمايه اجتماعي) بر متغيرهاي توسعه از همه ابعاد است. سرمايه اجتماعي عمدتاً مبتني بر عوامل فرهنگي و اجتماعي است و شناسايي آن به عنوان يك نوع سرمايه چه در سطح مديريت كلان توسعه كشورها و چه در سطح مديريت سازمانها و بنگاهها مي‌تواند شنــاخت جديدي را از سيستم‌هاي اقتصادي ـ اجتماعي ايجاد و مديران را در هدايت بهتر سيستم‌ها ياري كند. هدف اين مقاله معرفي مفاهيم و موضوعات سرمايه اجتماعي و نقش كاربردي آن در توسعه و انواع آن است. اين مقاله بر اين موضوع اشاره دارد كه وجود سرمايه اجتماعي ميان سازمانها، درون سازمانها و بين سازمانها مي‌تواند عملكرد مؤثري را بر توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي به همراه داشته باشد.


دوستان
ابزارک هاي وبلاگ